Filtry do wody – informacje, które warto znać
Skuteczne oczyszczanie i uzdatnianie wody jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że dostęp do dobrej jakości wody słodkiej jest w wielu regionach świata mocno ograniczony. Dlatego też trzeba wykorzystywać dostęp do wód, które mamy oraz dbać o oszczędność i ponowne wykorzystanie tego życiodajnego surowca. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu skutecznych metod oczyszczania wody. Jednym z nich jest filtracja. Poznajmy więc lepiej filtry do wody, ich rodzaje oraz zastosowanie.
Historia filtrów do wody
Można by pomyśleć, że filtrowanie to stosunkowo nowy sposób na uzdatnianie wody. Tymczasem jego początki możemy datować już na XVII wiek naszej ery. To właśnie wtedy rozpoczęto próby oczyszczania wody za pomocą filtrów mechanicznych, odparowywania jej i destylacji. W XVIII wieku we Francji całkiem sprawnie radzono sobie już z oczyszczaniem wód gruntowych. Ówczesne oczyszczalnie zbudowane były z ogromnych gąbek oraz piasku. Wiek XIX zaczął wykorzystywać w filtrowaniu również materiały biologiczne, zaś w XX wieku odkryto, że pomocnicze działanie środków chemicznych zwiększa skuteczność w zabijaniu bakterii oraz usuwaniu niektórych zanieczyszczeń.
Rodzaje filtrów do wody
Potrzeby dotyczące oczyszczania wody są różne. Na czym innym zależy przecież prywatnym użytkownikom, którzy poszukują zdrowej wody do picia, inne są zaś potrzeby zakładów przemysłowych. Nie dziwi więc fakt, że w dzisiejszych czasach występują różnego rodzaju filtry – od niewielkich urządzeń, które montujemy na domowej sieci wodociągowej, aż po gigantyczne stacje uzdatniania wody, które znajdują się przy zakładach przemysłowych. Przyjrzyjmy się nieco rodzajom filtrów do oczyszczania wody oraz ich zastosowaniu.
Filtrowanie przemysłowe
Filtry przemysłowe, jak sama nazwa wskazuje, znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach produkcyjnych i przetwórczych. Cechuje je duża wydajność godzinowa oraz małe spadki ciśnienia – dzięki temu są w stanie zagwarantować stałą dostawę wody o odpowiednich parametrach. Wśród filtrów przemysłowych wymienić możemy przede wszystkim filtry wyposażone w nowoczesne siatki filtracyjne, pozwalające na dokładne oczyszczanie wody w sposób mechaniczny, filtry wykorzystujące odwróconą osmozę oraz filtry wykorzystujące np. węgiel aktywny. W przypadku zakładów przemysłowych często trzeba łączyć różne rodzaje filtrów oraz stosowanie chemii by uzyskać wodę o odpowiadających nam parametrach. Dlatego też coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się na budowę stacji, w której znajdzie się kompleksowe wyposażenie. Nasza firma może zaoferować pomoc w stworzeniu takiego systemu. Jesteśmy doświadczonymi specjalistami, którzy nie oferują uniwersalnych rozwiązań. Doskonale bowiem wiemy, że potrzeby każdej firmy są inne. Zajmujemy się nie tylko montażem stacji do uzdatniania wody, ale również wykonujemy jej projekty. Wszystko w jednej z najbardziej konkurencyjnych cen na rynku.
Filtrowanie na potrzeby prywatne
Kolejnym rodzajem filtrów są te domowe, których zadaniem jest oczyszczanie i uzdatnianie wody przeznaczonej do picia oraz codziennego użytku w gospodarstwie domowym. Te filtry również mogą mieć różną postać oraz budowę. Wśród nich możemy wymienić między innymi filtry oczyszczające wodę w sposób mechaniczny, filtry zmiękczające wodę, wyposażone w lampę UV (doskonale odkażają wodę), filtry węglowe oraz wykorzystujące odwróconą osmozę. Mogą mieć różne wymiary oraz zastosowanie. Część filtrów domowych montuje się na początku przyłącza, inne na baterii kranu, część zaś ma postać dzbanków i pojemników, które oczyszczają wodę do picia. Dzięki temu każde gospodarstwo domowe może znaleźć rozwiązanie w pełni dopasowane do jego potrzeb.
Zastosowanie i wykorzystanie filtrów do wody
Filtry do wody znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Są powszechnie wykorzystywane zarówno w codziennym użytku przez osoby prywatne, jak i w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i przetwórstwem. Korzystają z nich również obiekty usługowe, takie jak restauracje i hotele chcąc zapewnić swoim gościom bezpieczeństwo. Filtry stosuje się w wielu różnych celach – od usunięcia zanieczyszczeń chemicznych, poprzez odkażanie wody z drobnoustrojów, aż po nadanie wodzie odpowiednich parametrów np. miękkości czy zawartości żelaza. Słowem, niezależnie od tego, co chcemy osiągnąć, poprzez wybór odpowiedniego filtra możemy uzyskać wodę jakiej potrzebujemy – czystą i bezpieczną w użyciu.
Zalety i wady filtrów
Podstawową zaletą stosowanie nowoczesnych filtrów do wody jest bezpieczeństwo. Decydując się na ich wykorzystanie możemy mieć pewność, że korzystamy z wody, która nie szkodzi naszemu zdrowiu. Co więcej, w przypadku filtrowania przemysłowego możemy mówić również o zwiększeniu wydajności pracy zakładu oraz przedłużeniu żywotności maszyn i urządzeń, których działanie opiera się na wykorzystywaniu wody. Minusem inwestycji w systemy uzdatniania wody jest koszt ich budowy i eksploatacji. Prawdą jest jednak, że w dłuższej perspektywie taki wybór zawsze się opłaci.
Koszty filtracji
Każdy, kto poważnie zastanawia się nad rozpoczęciem filtrowania wody, chce wiedzieć z jakimi wydatkami będzie się to wiązać. Niestety, w tym przypadku trudno jest udzielić jednej, konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, czy chodzi nam o filtr domowy (którego ceny wahają się od 100 do kilkuset złotych) czy też potrzebujemy profesjonalnej stacji filtrującej dla naszej firmy. Niemniej jednak możemy jasno stwierdzić, że największym wydatkiem jest zakup samych urządzeń filtrujących. Późniejsza wymiana materiałów eksploatacyjnych takich jak wkłady, siatki czy membrany nie wiąże się z dużymi kosztami. Co więcej, filtrując wodę oszczędzamy, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw – możemy bowiem wykorzystać ją ponownie. Można więc jasno stwierdzić, że instalacja filtra to inwestycja, która się opłaca.
Pytania i odpowiedzi
Na koniec odpowiemy na kilka pytań dotyczących filtrów, które pozwolą nam usystematyzować wiedzę na ich temat.
Co ile wymieniać filtr?
Każdy filtr do wody od czasu do czasu należy wymieniać. Od tego jaki rodzaj filtra posiadamy zależy częstotliwość wymian. Przykładowo, filtry mechaniczne wykorzystywane w gospodarstwach domowych należy wymieniać co 3-4 miesiące. W przypadku filtrów przemysłowych sytuacja nie jest tak jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od rodzaju zastosowanego filtra i dokładnego schematu działania systemu. Przykładowo, w przypadku filtrów wykorzystujących odwróconą osmozę w ogóle nie ma mowy o ich wymianie, a jedynie regularnym ich czyszczeniu i płukaniu przy wykorzystywaniu specjalnych preparatów chemicznych powstałych na bazie polimerów. Częstotliwość takiego oczyszczania zależy od wielu czynników, między innymi ilości oczyszczanej wody.
Co daje filtr do wody?
Przede wszystkim bezpieczeństwo. Filtrowana woda nie zawiera zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych, które mogłyby negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Ponadto, decydując się na przemysłowe filtrowanie wody, oszczędzamy pieniądze, wydłużamy żywotność maszyn i urządzeń pracujących na terenie zakładu oraz dbamy o efektywność pracy. Warto również zauważyć, że filtrowanie wody to także ekologia – wykorzystując je przyczyniamy się do racjonalnego zużywania zasobów, co w dzisiejszych czasach ma przecież niebagatelne znaczenie.
Gdzie kupić odpowiedni filtr?
Decydując się na zakup filtrów do wody (niezależnie od tego, czy mówimy o prywatnym użytku czy też zakupie nieco bardziej zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu) warto działać odpowiedzialnie. W ofertach sklepów możemy bowiem znaleźć obecnie wiele urządzeń stworzonych przez nieznanych nikomu producentów, które nie posiadają żadnych atestów czy certyfikatów. Tego rodzaju filtry nie są w stanie zapewnić nam oczyszczania wody na poziomie, jakiego potrzebujemy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup filtra do wody bezpośrednio od producenta. W tym miejscu serdecznie polecamy skorzystanie z usług naszej firmy. W naszej ofercie znajdziesz bowiem szeroki wybór dobrej jakości i bezpiecznych filtrów, pomp, lamp oraz preparatów do kondycjonowania wody, z których z pewnością wybierzesz rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb twojego domu lub firmy.
Jak wybrać filtr do wody?
Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, czy mówimy o filtrach przemysłowych, czy też tych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Niemniej jednak, jeśli zależy nam na tym, by wybrać filtr do wody, który będzie w pełni dopasowany do naszych potrzeb, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry wody, do której mamy dostęp. Od ilości i rodzaju zanieczyszczeń, poziomu twardości wody, poziomu żelaza i magnezu zależy wybór odpowiednich rozwiązań. Wybierając filtr warto również zwrócić uwagę na jego moc oraz możliwości oczyszczania wody. Warto skonsultować swoje decyzje z doświadczonym profesjonalistą, który doradzi nam rozwiązania w pełni dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Ze swojej strony możemy zapewnić takie konsultacje.
Filtrowanie przemysłowe - zalety dla twojej firmy
Dlaczego warto zdecydować się na przemysłowe filtrowanie wody? Przede wszystkim z powodu oszczędności. Wykorzystywanie nowoczesnych filtrów znacząco zmniejsza pobór wody przez przedsiębiorstwo. Co więcej, w sytuacji, w której nie mamy dostępu do dobrej jakościowo wody, nie musimy martwić się o bardzo kosztowne nieraz jej dostarczanie. Warto również zauważyć, że stosowanie filtrów oraz odpowiednich środków chemicznych pozwala zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz wydłużyć żywotność maszyn. Nie tylko ograniczamy obecność chorobotwórczych drobnoustrojów, ale również dbamy o to, by urządzenia i systemy grzewcze/chłodzące w naszym przedsiębiorstwie nie były narażone na działanie korozji czy powstawanie osadów z kamienia. Jak więc widać, stosowanie filtracji ma wiele zalet. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na nowoczesne stacje filtrujące, jakie ma w ofercie BP Serchem.
Czy filtry do wody są bezpieczne?
Wiele osób i przedsiębiorców, którzy chcą zacząć działać ekonomicznie, obawia się stosowania filtracji w swoich domach i firmach. Zupełnie niepotrzebnie. Nowej generacji filtry, stworzone przez doświadczonych profesjonalistów oraz użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, są całkowicie bezpieczne. Jeśli dbać będziemy o prawidłowe oczyszczanie filtra lub jego wymianę (w zależności od rodzaju urządzenia) możemy mieć również pewność, że oczyszczanie będzie skuteczne.