Przemysłowe stacje uzdatniania wody

Uzdatnianie wody z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych może być obecnie w pełni zautomatyzowane, efektywne i ekonomiczne

Uzdatnianie wody z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych może być obecnie w pełni zautomatyzowane, efektywne i ekonomiczne. Ponieważ woda wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu musi spełniać wiele norm bezpieczeństwa, warto rozważyć budowę nowoczesnej stacji jej uzdatniania złożoną z certyfikowanych i zintegrowanych ze sobą urządzeń.

Profesjonalna stacja oczyszczania wody to przyszłościowa inwestycja, która może mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i długość eksploatacji sprzętu hydraulicznego czy armatury grzewczej i sanitarnej. Wybierając rodzaj stacji warto zasięgnąć rady specjalistów, którzy ocenią korelację takich czynników jak pochodzenie wody, jej pożądana jakość i szacowane zużycie.

Dlaczego warto posiadać profesjonalny system?

Własny system oczyszczania wody gwarantuje kontrolę jej jakości i optymalizację procesu produkcyjnego poprzez możliwość kształtowania jej parametrów. Takie rozwiązania polecane są firmom, które chcą ochronić swoje urządzenia przed awariami wywołanymi kamieniem kotłowym, ale również korporacjom, chcącym zapewnić swoim pracownikom zdrową wodę o wysokich walorach smakowych.

Wybór technologii poprawiających jakość wody to wiele korzyści dla inwestującego w stację uzdatniania wody. Przede wszystkim gwarancja czystości płynu wykorzystywanego nawet w najbardziej restrykcyjnie przestrzegających norm branżach, jak farmacja czy przemysł spożywczy. Ponadto – poprzez zapewnienie pracownikom zdrowej i wartościowej wody bez użycia plastikowych butelek – wsparcie ochrony środowiska naturalnego.

Każda branża wymaga innych procesów uzdatniania wody

Przebieg procesu uzdatniania wody w stacjach uzdatniania jest uzależniony nie tylko od jej składu początkowego. Ogromne znaczenie ma też rodzaj aplikacji przemysłowej, w której będzie ona ostatecznie wykorzystana. Inne parametry jakościowe musi mieć woda stosowana w przemyśle spożywczym, inne w lakierniach, spawalniach czy przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem leków. To właśnie rodzaj procesu produkcyjnego ma kluczowe znaczenie na ostateczny skład chemiczny wody przemysłowej.

Dlatego przed wyborem odpowiedniej stacji uzdatniania wody, należy najpierw precyzyjnie określić, jakie są zapotrzebowania dla naszej branży. Jest to szczególnie istotne nie tylko ze względu na optymalizację procesu technologicznego oraz zapewnienie bezawaryjnej pracy urządzeń, ale również ze względów ekonomicznych. Nie warto bowiem inwestować w stacje uzdatniania, które będą dostarczać wodę o zbyt wygórowanych parametrach jakościowych, znacznie przekraczających nasze wymagania.

W BP Serchem zawsze dbamy o to, aby wybrana stacja uzdatniania wody, była najlepiej dopasowana do specyfiki wymagań danej branży. Zanim przystąpimy do projektu i montażu przemysłowej stacji uzdatniania wody, przeprowadzamy wnikliwą analizę składu wody surowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać taką metodę uzdatniania, która z pewnością przyczyni się do osiągnięcia lukratywności przeprowadzanych procesów i aplikacji przemysłowych.

Projektowanie, dobieranie i montaż

Wybór najbardziej odpowiedniej stacji uzdatniania wody wymaga przemyślanej decyzji. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które ułatwią dopasowanie sprzętu do potrzeb. Przede wszystkim należy sprawdzić stopień twardości wody, przewidywaną ilość zużycia oraz oczekiwane parametry fizykochemiczne. Technologowie z BP Serchem są otwarci na konsultacje.

W naszej ofercie dostępny jest atrakcyjny cenowo pakiet usług towarzyszących procesowi budowy stacji – od projektu aż po instalację i eksploatację. Odpowiednio dobrane urządzenia zapewniają sprawne funkcjonowanie na etapie filtracji oraz dezynfekcji, których efektem jest woda o właściwościach adekwatnych do potrzeb.

Źródło pochodzenia wody, a metoda uzdatniania

Woda przemysłowa może pochodzić z różnych źródeł. Jest uzyskiwana bezpośrednio z zasobów głębinowych, wodociągowych i zbiorników powierzchniowych (woda surowa). Pozyskuje się ją również po wcześniejszym wykorzystaniu w procesach przemysłowych (woda wtórna).

Pierwszym krokiem przygotowującym wodę do zastosowań przemysłowych, jest analiza jakościowa jej składu. W zależności od źródła pochodzenia, woda może mieć bardzo różny skład chemiczny. Jak wiadomo każda aplikacja przemysłowa czy też proces technologiczny, wymaga dostarczenia wody o określonych kryteriach jakościowych.

Dlatego też wybór metody jej uzdatniania powinien zawsze zostać oparty o wstępną ocenę jakościową oraz oczywiście o efekt, jaki chcemy docelowo uzyskać, przeprowadzając proces uzdatniania. W niektórych przypadkach, przy mniej wymagających procesach, można wykorzystać wodę poddaną jedynie wstępnemu oczyszczaniu mechanicznemu lub w ogóle nieoczyszczoną. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, stosuje się wodę przemysłową poddaną uzdatnianiu.

Sam proces uzdatniania przeprowadzany jest za pomocą specjalistycznych urządzeń i reakcji fizykochemicznych, które są elementami składowymi przemysłowych stacji uzdatniania wody.

Przemysłowe stacje i metody uzdatniania wody

Przemysłowe stacje uzdatniania wody to nieodzowny element każdego zakładu produkcyjnego czy technologicznego, gdzie wymagane jest użycie wody przemysłowej o ściśle określonych parametrach jakościowych. Jak już wcześniej wspomniano, wybór samej metody uzdatniania jest zależny przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju wody potrzebujemy oraz od stanu wyjściowego wody surowej lub wtórnej.

Techniki uzdatniania wody to procesy wieloetapowe. Pierwszym z nich jest zazwyczaj wstępne, mechaniczne oczyszczenie wody z zanieczyszczeń wielkocząsteczkowych, takich jak piasek, drobiny metali czy większe substancje organiczne. Do przeprowadzenia tego procesu używane są specjalne siatki filtracyjne, które zatrzymują zanieczyszczenia, tym samym oczyszczając wodę w sposób mechaniczny.

Zdobywane przez lata doświadczenie pozwala nam zaproponować wiele innowacyjnych rozwiązań, które sprawdzą się w konkretnych gałęziach przemysłu. W efekcie woda o pożądanych właściwościach może być wykorzystywana w optymalnym stopniu, co przekłada się na odczuwalną redukcję kosztów prowadzonej działalności. 

Nasze propozycje projektowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, jak przemysł spożywczy, kosmetyczny czy przetwórczy. Ponieważ instalacje przemysłowe muszą być trwałe, współpracujemy z cenionymi producentami, którzy dbają o ich jakość. Produkowane przez nich urządzenia skutecznie eliminują twardość, skażenia bakteriologiczne czy niewłaściwy smak oraz zabarwienie wody.

Siatka filtracyjna

Siatki filtracyjne są wykonywane z materiałów obojętnych chemicznie, dzięki czemu nie ulegają negatywnemu wpływowi zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w wodzie. Siatki filtracyjne są stosowane pojedynczo lub jako część skomplikowanych systemów filtracyjnych, biorących udział w oczyszczaniu zarówno wody surowej, jak i wtórnej. W zależności od wymagań procesowych i oczekiwanego efektu oczyszczania, cechują się różną efektywnością filtracji.

W BP Serchem posiadamy bogatą ofertę siatek filtracyjnych, których wydajność zawsze dopasowujemy do indywidualnego zapotrzebowania naszych klientów.

Przemysłowe stacje odwróconej osmozy

Do usuwania dużo mniejszych zanieczyszczeń świetnie sprawdzają się stacje odwróconej osmozy. Cechuje je wysoka efektywność i uniwersalność uzdatniania.

Zasada działania stacji odwróconej osmozy, polega na przepuszczeniu wody przez specjalne membrany, które zatrzymują niepożądane substancje. Zjawisko to jest odwrotne do naturalnego zjawiska osmozy. Ciecz, pod wpływem ciśnienia, przechodzi z roztworu o stężeniu wyższym do roztworu o stężeniu niższym, a dzięki zastosowaniu membran filtracyjnych, możliwe jest uzyskanie wody bardzo dobrze oczyszczonej (np. wody demineralizowanej).

W BP Serchem zajmujemy się nie tylko projektowaniem przemysłowych stacji odwróconej osmozy. Naszą ofertę uzupełniliśmy również o kompleksowe czyszczenie filtrów membranowych, co zapewnia nieustannie wysoką wydajność filtracji, a dodatkowo przedłuża żywotność urządzeń filtrujących.

Przemysłowe zmiękczanie wody

W przypadku procesów i aplikacji, gdzie niezwykle istotne jest zredukowanie twardości wody, instalowane są stacje zmiękczania wody. Zmiękczanie wody odbywa się tutaj na zasadzie wymiany jonowej. Jony wapnia i magnezu, które odpowiadają za zwiększanie twardości wody, są usuwane poprzez uprzednie związanie ich z substancjami nierozpuszczalnymi w wodzie.

Proponowane przez nas stacje zmiękczania wody, są projektowane i montowane przez doświadczonych specjalistów. Dzięki długoletniej działalności na rynku, tworzymy stacje cechujące się bardzo dobrą wydajnością przemysłowego zmiękczania wody, dostosowaną do wymagań danego procesu przemysłowego.

Instalacja i gwarancja

Decyzja o budowie własnej stacji oczyszczania wody to ważny krok przybliżający do zrealizowania tego zamierzenia. Towarzyszymy klientom na każdym etapie inwestycji planując przemyślane rozwiązania, tworząc wizualizacje, a w końcu instalując urządzenia oraz gwarantując ich sprawne i długoterminowe funkcjonowanie przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacyjnych.

Wybór firmy BP Serchem to gwarancja pełnego zakresu usług, wykorzystania odpowiednich technologii, przygotowania wymaganej dokumentacji technicznej oraz przeszkolenia z obsługi sprzętu. Wszystko to po to, by przyczynić się do bezpieczeństwa produkcji, niższego zużycia wody i ograniczenia ilości ścieków oraz uniknięcia nadmiernej amortyzacji instalacji.

Dobór stacji do uzdatniania wody to sprawdzona inwestycja

Odpowiednio uzdatniona woda może zapobiec ewentualnym awariom urządzeń, spowodowanym czynnikami takimi jak np. zakamienienie czy korozja, które są skorelowane z użyciem wody o niewłaściwych parametrach jakościowych. Dobrze prosperująca stacja uzdatniania, zapobiegnie przestojom produkcyjnym, dlatego szczególnie w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłynie na opłacalność produkcji. Z pewnością przedłuży także żywotność urządzeń i może zwiększyć jakość produktu końcowego.

Podczas wyboru przemysłowej stacji uzdatniania wody, warto zdać się na opinię doświadczonych specjalistów. W BP Serchem podchodzimy do każdego klienta indywidualnie, a projektowanie i instalacja stacji uzdatniania, jest oparta na wnikliwej analizie potrzeb i wymagań danego przedsiębiorstwa. W razie pytań i wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z pewnością odpowiemy na wszystkie pytania.

Cennik i opinie klientów

Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem naszych usług, których jakość i efekty są warte swojej ceny. Wsparcie firm, zakładów i korporacji w dostarczaniu wody spełniającej polskie i europejskie normy daje nam ogromną satysfakcję, a rzetelne opinie zadowolonych klientów są motywacją do wytężonej pracy.

BP Serchem

ul. Słowackiego 17, 43-173 Łaziska Górne

tel/fax. 32 206 05 31 e-mail: info@bp-serchem.pl NIP: 954-250-08-09 REGON: 240429295