Procesy i metody oczyszczania wody

Każdy z nas chce móc korzystać z czystej, bezpiecznej wody – niezależnie od tego czy mówimy o zużyciu wody w gospodarstwach domowych, czy też w zakładach przemysłowych. Niestety, woda, do której mamy dostęp, nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z szerokim wyborem metod oczyszczania wody.

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat domowych i przemysłowych sposobów oczyszczania wody. Część z nich pozwala uzyskać wodę pitną z odsalanej, inne sprawdzają się w przypadku zanieczyszczeń chemicznych lub bakterii i zarazków. Sporą część z nich możesz zamówić w naszej firmie. Nasza oferta obejmuje bowiem szeroki zakres metod oczyszczania wody.

Metoda cedzenia

Jednym z mechanicznych sposobów oczyszczania wody, który doskonale sprawdza się w przypadku, w którym chcemy usunąć dość duże zanieczyszczenia (takie jak piasek, osady, czy odpady biologiczne), jest metoda cedzenia. Doskonale sprawdza się w przypadku oczyszczania wody przemysłowej, od której nie wymaga się bezwzględnej czystości.

Oczyszczanie wody za pomocą cedzenia jest bardzo proste. Woda zostaje przepuszczona przez filtr – w zależności od potrzeb może być to sito o różnej wielkości oczek, ale również filtr piaskowy. Na sitku zatrzymują się zanieczyszczenia. Proces ten zachodzi, ponieważ ich rozmiar jest większy niż elementów filtrujących. Zaletą tej metody jest stosunkowo niska cena.

Metody fizyczne

Kolejnym rodzajem oczyszczania wody są metody fizyczne. Polegają one, jak sama nazwa wskazuje, na wykorzystaniu zjawisk fizycznych, takich jak np. promieniowanie. Mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i w przypadku firm i zakładów przemysłowych. Celem oczyszczania metodami fizycznymi jest nie tylko wytrącanie zanieczyszczeń, ale również oczyszczenie wody z zarazków.

Wśród metod fizycznych wymienić możemy między innymi wykorzystanie promieniowania UV, które skutecznie dezynfekuje wodę. To również zastosowanie ultradźwięków czy promieni gamma. Metody fizyczne to również popularne gotowanie oraz pasteryzacja, które skutecznie przyczyniają się do zniszczenia bakterii oraz zarazków.

Metoda floatacji (wznoszenia)

Wśród metod oczyszczania wody nie może zabraknąć flotacji, czyli wznoszenia. Czym jest ta metoda i na czym polega? Z definicji jest to proces oddzielania ciał stałych od cieczy, lub cieczy od cieczy. Proces ten pozwala na wytrącanie zanieczyszczeń o gęstości niższej niż ciecz, w jakiej się znajdują. Na podobnej zasadzie działa sedymentacja – pozwala usunąć cząstki o gęstości większej, niż gęstość wody.

Flotacja może odbywać się samoczynnie – lżejsze od wody zabrudzenia wypływają. Może jednakże być również wspomagana, dzięki czemu staje się znacznie bardziej skuteczna. Bardzo często do wspomagania procesu flotacji, czyli wznoszenia, wykorzystuje się pęcherzyki powietrza, które skutecznie wspierają wypływanie zanieczyszczeń. Pęcherzyki łączą się bowiem z zabrudzeniami, przez co stają się lżejsze.

Metody chemiczne

Jedną z bardzo często wykorzystywanych metod oczyszczania wody, szczególnie w przypadku wykorzystania przemysłowego, jest zastosowanie nowoczesnych środków chemicznych, które powodują procesy pozwalające nie tylko pozbyć się zarazków, ale również zmiękczyć wodę czy usunąć z niej rozpuszczony tlen lub dwutlenek węgla.

W przypadku ostatniego rodzaju przygotowania wody przemysłowej stosuje się tzw. inhibitory korozji. Dzięki usunięciu tlenu mamy bowiem do czynienia ze zmniejszeniem ryzyka powstawania korozji, np. wewnątrz kotła parowego. To jednak jedynie jeden z przykładów możliwości, jakie mają środki chemiczne służące oczyszczaniu wody. Nie dziwi więc fakt, że cieszą się coraz większą popularnością.

Metody i procesy biologiczne

Istnieje jeszcze jeden sposób oczyszczania wody. Mowa o metodach i procesach biologicznych, czyli takich, które wykorzystują naturalne uwarunkowania terenu (w przypadku naturalnych akwenów) lub też dobroczynne bakterie, których rolą jest zneutralizowanie szkodliwych czynników znajdujących się w wodzie. Doskonałym przykładem wykorzystanie metod biologicznych są popularne obecnie przydomowe oczyszczalnie.

W tym miejscu warto również wspomnieć o metodach, które wykorzystywane są w procesach uzyskiwania wody super czystej, czyli takiej, która może z powodzeniem zostać wykorzystana w gospodarstwie domowym. Obecnie istnieje kilka metod, które wyróżnia duża skuteczność. Są to:

  • odwrócona osmoza (OO),
  • elektrodializa (ED),
  • odwrócona elektrodializa (OED),
  • ultrafiltracja (UF),
  • nanofiltracja (NF).

BP Serchem

ul. Słowackiego 17, 43-173 Łaziska Górne

tel/fax. 32 206 05 31 e-mail: info@bp-serchem.pl NIP: 954-250-08-09 REGON: 240429295