Informacje i historia
Proces odwróconej osmozy znany jest od XVIII wieku, kiedy to francuski fizyk, Jean Antoine Nollet po raz pierwszy doprowadził do takiej reakcji chemicznej oraz stworzył jej opis. Warto jednak wiedzieć, że przez kolejne dwa stulecia zastosowanie odwróconej osmozy nie wychodziło poza laboratorium.
Dopiero po drugiej wojnie światowej, Amerykanie z Uniwersytetu Kalifornijskiego rozpoczęli badania nad skutecznością odsalania wody morskiej.Na początku kolejnej dekady, połączone siły Kalifornijczyków oraz naukowców z Florydy pozwoliły na przemianę wody morskiej w wodę słodką.
Fakt faktem, w tamtych czasach niemożliwe było zastosowanie tego w przemyśle, z uwagi na minimalny strumień wody. Przełom w tym zakresie nastąpił jakiś czas później, kiedy to Sidney Loeb oraz kanadyjski naukowiec Srinivasa Sourirajan stworzyli zupełnie nowy typ membrany.
Tym razem, powstał filtr o znacznie grubszym podłożu, aczkolwiek powierzchnia o wysokiej porowatości i cienkiej warstwie pozwalała na jeszcze bardziej skuteczne filtrowanie.I, trzeba przyznać, to odkrycie było naprawdę przełomowe. Według różnych szacunków, w roku 2001 na całym świecie pracowało ponad 15 tysięcy zakładów zajmujących się tylko odsalaniem wody morskiej!
Odwrócona osmoza – definicja i zasady działania?
Ujmując tę kwestię najprościej jak się da – jest to rodzaj dyfuzji rozpuszczalnika za pomocą błony (membrany) półprzepuszczalnej. Użycie tego elementu pozwoli na rozdzielenie rozpuszczalnika na dwa oddzielne roztwory, posiadające różne stężenia. Warto przy tym pamiętać, że odwrócona osmoza prowadzi do powiększenia różnicy stężeń – czyli, cały proces zachodzi od roztworu o wyższym stężeniu do roztworu o niższym.
Wspomniana już membrana ma za zadanie wychwycić wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które występują w strukturze wody. Co ważne, membrana praktycznie od razu jest wyczyszczona – wychwycone w ten sposób zabrudzenia płyną dalej, wraz z zanieczyszczoną wodą. Zmniejsza to częstotliwość konserwacji elementów filtrujących.
Dlaczego ten proces określany jest mianem osmozy odwróconej?
Cóż, jest on bowiem dokładnym przeciwieństwem standardowego zjawiska osmozy. W “normalnej” wersji woda płynie z roztworu o mniejszym stężeniu do takiego, który ma większe stężenie. A filtrowanie wody za pomocą osmozy jest właśnie dokładnym odwróceniem tego zjawiska.
Odwrócona osmoza – zastosowanie i wykorzystanie w przemyśle
Systemy odwróconej osmozy znajdą zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach przemysłu. Generalnie rzecz biorąc, wszędzie tam, gdzie niezbędna jest czysta woda. Od prozaicznych zastosowań w rodzaju myjni bezdotykowych, przez wszelkiego rodzaju kotłownie, lakiernie proszkowe, stacje dializ czy laboratoria medyczne. Odpowiednie uzdatnianie wody oraz ścieków jest również niezwykle istotne w branży cieplnej, energetycznej, poligraficznej, motoryzacyjnej czy też wreszcie spożywczej (mleczarskiej).
Filtry do odwróconej osmozy
Czas na nieco więcej technicznych szczegółów. Wśród urządzeń pozwalających na osiągnięcie idealnie czystej wody wyróżnić można:
- Stacje osmotyczne
- Stacje dozujące
- Stacje zmiękczania
- Filtry (mechaniczne i ciśnieniowe)
- Systemy odsalania wody
Na czym polega osmoza odwrócona?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, stacje odwróconej osmozy pozwalają rozdzielenie wody na dwa strumienie. Cząstki oczyszczonej wody są rozdzielane na membranie, po czym przenikają przez nią, tworząc permeat (a więc wodę odsoloną). Z kolei wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia spychane są do kanalizacji.
A jak to możliwe, że membrana nie ulega zatkaniu w krótkim czasie? Cały ten proces staje się jeszcze łatwiejszy dzięki magnetyzacji, jaką powoduje istniejąca już warstwa czystej wody, która znajduje się na powierzchni membrany. To właśnie w warstwie magnetycznej poruszają się cząstki stałe oraz molekuły. Ze względu na ich ciągły ruch niemożliwe jest całkowite zanieczyszczenie czy wręcz zatkanie membran.
Systemy domowe
Warto wiedzieć o tym, że stacje uzdatniania wody mogą znaleźć zastosowanie w domu. Zazwyczaj używa się ich do filtrowania wody z wodociągów czy też studni, dzięki czemu z kranu płynie czysta woda, przygotowana do spożycia.
Systemy przemysłowe
W jaki sposób woda przemysłowa może ulec oczyszczeniu?
Służą do tego takie urządzenia jak choćby stacje osmotyczne, które przygotowują wodę zdemineralizowaną, nie używając przy tym dodatków w rodzaju wodorotlenku sodu czy też kwasu solnego.
Zadaniem takiej stacji osmotycznej jest usunięcie wszelkiego typu substancji organicznych zalegających w wodzie.
Powstająca w ten sposób woda przemysłowa staje się oczyszczona w praktycznie 90 procentach.Profesjonalne systemy oczyszczania wody dla przemysłu pozwolą nie tylko na idealne oczyszczenie wody, ale także uniknięcie strat wynikających z przestojów, jakie mogą pojawić się w przypadku jej zanieczyszczenia.
BP Serchem
ul. Słowackiego 17, 43-173 Łaziska Górne
tel/fax. 32 206 05 31 e-mail: info@bp-serchem.pl NIP: 954-250-08-09 REGON: 240429295