PH wody – niezbędne informacje

Woda jest substancją niezbędną do życia, nie tylko człowiekowi, ale także niema wszystkim żywym organizmom.

Woda jest substancją niezbędną do życia, nie tylko człowiekowi, ale także niema wszystkim żywym organizmom. Bardzo często woda nie nadaje się do użycia do konkretnych celów, wtedy też konieczne jest zastosowanie specjalistycznych procesów przystosowujących, jak na przykład uzdatnianie wody czy kondycjonowanie wody. Jedną z cech wody, którą człowiek może kontrolować i dostosowywać do swoich potrzeb jest pH wody.

czysta woda
woda morska

Możliwe jest łączenie różnych typów siatek, w wyniku czego powstają pakiety filtrujące. Łączą one w sobie cechy powierzchni użytych materiałów. Parametry siatek, które bierzemy pod uwagę podczas konsultacji z klientem to wielkość oczek, rodzaj splotu czy rodzaj materiału, z którego została wykonana. Porowatość siatek określana jest procentowo, a do procesów uzdatniania wody polecane są siatki typu C.

stacje uzdatniania wody

Wybór odpowiedniej siatki ma zasadnicze znaczenie dla skuteczności jej stosowania, dlatego warto określić potrzeby biorąc pod uwagę takie czynniki jak przeznaczenie (w tym warunki użytkowania, temperatura czy ciśnienie) oraz oczekiwany stopień filtracji. W asortymencie sklepu BP Serchem dostępna jest bogata oferta siatek filtracyjnych, które można z powodzeniem zastosować w procesach uzdatniania wody pitnej oraz przemysłowej.

Co to jest pH?

pH jest to wartość – pondus Hydrogenii – określająca stopień kwasowości. Większa kwaśność danego roztworu sprawia, że wartość pH jest mniejsza – analogicznie, zmniejszenie kwaśności podwyższa pH. Skala wartości pH mieści się w punktach od 0 do 14. Dobrze jednak wiedzieć, że pH nie określa się wyłącznie jedną jednostką.

Środek skali, to jest wartość 7 wskazuje na neutralność roztworu. Zwykle taką wartość wykazuje czysta woda w temperaturze 22 stopni Celsjusza. Zróżnicowanie pH zależy także od stanu i jakości wodociągów, zawartości wapna w rurach oraz innych czynników.

Dlaczego wartość pH wody jest tak ważna?

Stopień kwasowości, to jest zawartość pH wody jest niezwykle istotna. Wszystkie żyjące organizmy, zarówno ludzie, zwierzęta oraz rośliny, do właściwego funkcjonowania muszą stwarzać i utrzymywać odpowiednie warunki wewnątrz organizmu. Procesy zapewniające zdrowie to właściwa temperatura ciała, ciśnienie krwi oraz prawidłowy wskaźnik pH płynów ustrojowych.

ph wody

Z uwagi na fakt, że dieta współczesnego człowieka składa się głównie z produktów zakwaszających organizm, spożywanie wody o odpowiednim pH jest bardzo ważne i pozwala na oczyszczanie organizmu oraz utrzymanie bezpiecznego poziomu pH.

Zaburzenie gospodarki kwasowo-zasadowej może poważnie odbić się na zdrowiu człowieka. Spożywanie wody mineralnej o właściwej wartości pH pomaga w utrzymaniu równowagi w procesach życiowych. Dobrze jednak pamiętać, że wody mineralne posiadają różne wartości pH.

Poziom pH wody ma również bardzo duże znaczenie przy użyciu wody w produkcji żywności, prowadzeniu upraw, czy nawet wykorzystaniu wody w basenie. Odpowiednia wartość pH jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania człowieka.

pomiary ph wody

Jak wykonać pomiar pH wody

Żeby uzyskać informacje na temat wartości pH wody należy wykonać odpowiednie pomiary. Służą do tego specjalne urządzenia – pH-metry (kwasomierze). Do wskazania właściwego pomiaru wykorzystuje się paski wskaźnikowe. Testy do pomiarów pH wody są ogólnie dostępne na rynku. Pomiary wykonywane są poprzez analizę miareczkową lub metodę potencjometryczną.

Chcą uzyskać najbardziej wiarygodny i pewny pomiar pH dobrze skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody, jak na przykład nasza – BP Serchem.

Mierniki pH?

Mierniki wykonujące precyzyjne pomiary, tak jak zostało wspomniane, można bez problemu zakupić. Istotne jest, żeby miernik wyposażony był w funkcję ATC (Automatic Temperature Compensation), wykonującą pomiar temperatury oraz kompresję wskazania miernika (zakres od 0 od 50 stopni Celsjusza). Pozwala to na osiąganie wiarygodnych wyników, gdyż pH zmienne jest względem temperatury.

Mierniki pH gwarantują pomiar pH wody, moczy czy ścieków. Można je również wykorzystywać w gastronomii, rolnictwie, akwarystyce, przemyśle spożywczym i chemicznym.

Kupując miernik do pomiaru pH wody należy zwrócić uwagę na kompletność zestawu. Dostępne na rynku mierniki wykonują pomiar w zakresie 0,0 – 14,0 pH w przedziale temperatury 0-50º C (funkcja ATC).

Testery pH wody są dobrym narzędziem do własnego użytku. Wykonanie profesjonalnych pomiarów wody oraz przeprowadzenie uzdatniania wody z wykorzystaniem najnowocześniejszych procesów to zadanie dla wykwalifikowanych firm, jak BP Serchem.

Ocena twardości wody?

Inną ważną cechą wody, poza jej pH jest twardość. Twardość wody to stężenie jonów wapnia i magnezu. Dzieli się ją na węglanową (zawartość węglanów, wodorowęglanów wapnia, magnezu) oraz niewęglanową (zawartość siarczanów, chlorków, azotanów, innych soli).

Wskaźnik twardości wody można również uzyskać poprzez wykorzystanie specjalistycznych mierników. Twarda woda posiada negatywny wpływ, dlatego też zaleca się używanie wody zmiękczonej.

wskaźnik pomiarów ph wody

Wskaźniki?

Wykonanie pomiarów pH wody możliwe jest dzięki wykorzystaniu wskaźników. Indykatory są związkami chemicznymi, które wskazują zawartość pH poprzez przyjmowanie określonych barw.

Barwy uzależnione są od pH środowiska, w którym wskaźnik się znajduje. Przykładem najbardziej popularnych wskaźników są: lakmus, błękit tymolowy i oranż metylowy.

Profesjonalne pomiary oraz usługi

Pewne dane na temat poziomu pH, twardości oraz innych cech wody można uzyskać korzystając z usług specjalistycznych firm. Przedsiębiorstwo BP Serchem realizuje profesjonalne usługi, takie jak: pomiary, kalibracje, testy, korekcja chemiczna wody, czy uzdatnianie wody przemysłowej poprzez takie działania jak odwrócona osmoza.

Dzięki zaawansowanym i skutecznym procesom BP Serchem wykonuje kondycjonowanie wody, eliminuje zanieczyszczenia, wykonuje obniżenie pH i wykorzystuje do tego specjalistyczne i bezpieczne środki. Opinia klientów na temat usług świadczonych przez BP Serchem jest bardzo pozytywna.

BP Serchem to profesjonalna aparatura do uzdatniania wody, bezpieczne preparaty do kondycjonowania wody (w tym inhibitory korozji) oraz kompleksowe i specjalistyczne usługi dla przemysłu.

BP Serchem

ul. Słowackiego 17, 43-173 Łaziska Górne

tel/fax. 32 206 05 31 e-mail: info@bp-serchem.pl NIP: 954-250-08-09 REGON: 240429295