Oczyszczanie wody, czyli?
Czym jest oczyszczanie wody? Mówiąc najprościej to ogół procesów, które mają na celu wyeliminowanie z wody wszelkich zanieczyszczeń – od piasku, drobin tworzyw sztucznych czy resztek biologicznych, po chorobotwórcze drobnoustroje czy szkodliwe substancje chemiczne.
Jak to się wszystko zaczęło?
Wbrew obiegowej opinii, oczyszczalnie wody nie są nowoczesnym pomysłem. Już około 500 lat p.n.e. ludzie zaczęli gotować wodę aby odkazić ją z drobnoustrojów. Jednakże prawdziwe filtry, przypominające nieco działaniem dzisiejsze urządzenia, upowszechniły się w VII wieku. Stosowano wówczas metody opierające się o destylację, parowanie czy cedzenie. Wiek później, we Francji powstały pierwsze filtry do oczyszczania wód gruntowych.

Metody oczyszczania wody pitnej i przemysłowej
W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na oczyszczanie wody pitnej i przemysłowej. Podzielić możemy je na metody: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne. W przypadku wody przemysłowej, najczęściej wykorzystuje się metody chemiczne oraz fizyczne, takie jak koagulacja czy cedzenie. Woda pitna wymaga nieco większego wysiłku, dlatego oprócz wspomnianych wyżej metod wykorzystuje się również dokładne filtrowanie.
Filtry i ich rodzaje
Filtracja to jeden z najskuteczniejszych sposobów oczyszczania wody, który ma wiele zalet. Obecnie możemy wykorzystywać szereg różnego rodzaju filtrów – od tych, które mechanicznie zatrzymują zanieczyszczenia, po nowoczesne filtry wykorzystujące odwróconą osmozę. Bardzo popularne są również filtry z węglem aktywnym oraz te, które odżelaziają i zmiękczają wodę. Te rodzaje urządzeń dobrze połączyć z filtrowaniem mechanicznym, by uzyskać w pełni zadowalające efekty.
Środki chemiczne i ich możliwości
Jedną ze skutecznych metod oczyszczania wody, którą chętnie stosuje się zwłaszcza w warunkach przemysłowych, jest zastosowanie środków chemicznych. Ich działanie jest bardzo szerokie i różnorodne. W zależności od rodzaju zastosowanego środka, możemy obserwować procesy mające na celu odkażenie wody, pozbawienie jej rozpuszczonego w niej tlenu lub dwutlenku węgla, a także zmiękczenie. W dzisiejszych czasach środki chemiczne są bezpieczne dla środowiska – nie należy się więc ich obawiać. Tabletki oraz środki w płynie są obecnie powszechnie stosowane i przynoszą doskonałe efekty.
Po co oczyszczanie wody w przemyśle?
Wiele osób uważa, że oczyszczanie wody w przemyśle nie ma większego sensu. Nic bardziej mylnego! Woda wykorzystywana w kotłach parowych musi mieć odpowiednie parametry – w przeciwnym razie będzie doprowadzała do powstawania osadów i rdzy. Warunki przemysłowe to również bardzo często zamknięty obieg wody, który przyczynia się do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Odkażanie wody ma również więc ogromne znaczenie.
Ile kosztuje oczyszczalnia wodna dla firmy?
Trudno jednoznacznie określić koszt budowy oczyszczalni wody dla firmy. Wszystko zależy bowiem od jej potrzeb, ilości zużytej wody oraz rodzajów filtrów, które mają zostać zastosowane. Niemniej jednak obliczając koszt instalacji oczyszczalni musimy wziąć pod uwagę zarówno cenę jej budowy, jak i wykonania projektu. Na szczęście, korzystając z naszych usług możesz sporo zaoszczędzić. Co więcej, oczyszczalnia to wydatek, który z pewnością się zwróci – mniejsze zużycie wody, większe bezpieczeństwo pracy, dłuższa żywotność maszyn – to tylko niektóre pozytywy, na jakie możesz liczyć. Jak widać, w dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór metod oczyszczania i odkażania wody. Dzięki temu każdy z nas (niezależnie czy mówimy o osobie prywatnej czy przedsiębiorstwie) może wybrać rozwiązanie, które pozwoli cieszyć mu się czystą wodą o pożądanych parametrach.
BP Serchem
ul. Słowackiego 17, 43-173 Łaziska Górne
tel/fax. 32 206 05 31 e-mail: info@bp-serchem.pl NIP: 954-250-08-09 REGON: 240429295